Bayanlara Mağaza Dekorasyonu İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Mağazalar hitap ettikleri kitleye göre farklı yapıda tasarlanması gerekmektedir. Özellikle konu bayanlar olunca yapacağınız mağaza dekorasyonu satış pazarlama konusunda daha önemli olmaktadır. Erkekler genelde alışveriş sevmediği için mağazalarının içinde fazla kalmazlar fakat bayanlar ince düşünce ve detaycı yapılarından dolayı hem alışveriş yaparken çok dikkat ederler hem de mağazanın sunacağı hava onların içeride kalmasını daha çok etkileyecektir. Müşteri potansiyeli olan kişi mağazada ne kadar uzun kalırsa alışveriş potansiyeli o kadar artmaktadır.

Bayanlara yönelik mağaza dekorasyonu tamamen göze hitap edecek şekilde estetik olması gerekmektedir. Özellikle özgün ve sıra dışı tasarımlar bayanların ilgisini çekip onların mağazaya girmesine olanak sağlamaktadır.

Vitrin Tasarımı İle Başlayan Süreç

Hedef kitlesi bayan olan mağazalar kesinlikle ilgi çekici vitrin tasarımına sahip olması gerekmektedir. Sadece cansız vitrin mankeni kullanıp üzerine bir şeyler giydirmek artık çok dikkat çekmemektedir. Farklı bir kompozisyonda tasarımların uygulanması gerekmektedir.

Erkek ürünleri satan mağazaların aksine vitrinleri rünleri sergileyecek nitelikte olması gerekmektedir. Erkek mağazalarda müşteri genelde alacağını önceden belirlediği için vitrinlere fazla takılmazlar fakat konu bayanlara hitap edecek bir mağaza olacaksa kesinlikle satılmasını istenen belli ürünlerin vitrinde sergilenmesi gerekmektedir.

Bayan mağazalarında ürünlere yönlendirme yapılması için rafların ve askı bölümlerin dikkat çekici şekilde tasarlanması önemli unsurlara arasındadır.

                  “Örneğin abiye ya da bluz şeklinde ürünler satan bir mağaza klasik tarzda mağaza dekorasyonu yapması dikkat çekicidir. Klasik tarz kullanılacak aydınlatmadan soyunma kabinlerine kadar etkili bir tasarım yapılması gerekmektedir. Kabin içindeki aynaların gösterişli bir çerçeve içinde olması ürünlerin daha gösterişli olmasını sağlamaktadır.”

Bayanlara yönelik spor ürünlerinin satıldığı bir mağazada kesinlikle canlı renklerin duvarlarda ve zeminde kullanılması gerekmektedir. Spor ürünleri satan mağaza dekorasyonu konusunda en önemli unsur mekanın ferah yapısı ve yorucu ışıklar ile donatılmamış olması gerekmektedir. Bayanların en çok vakit geçirdiği mağazaların başında giyim ve ev ürünlerinden sonra spor ürünlerinin satıldığı mağazalar gelmektedir.

Bayanları mağaza içine çekecek önemli faktörlerin başında da fiyat konusu gelmektedir. Vitrinde sergilenecek ürünlerin kesinlikle uygun fiyatlı olması gerekmektedir. (Özel markalar hariç) Bayanlar fiyat konusunda erkeklere nazaran daha titiz olduğundan dolayı mağazada uygulanacak etkili fiyat politikası müşterileri içeri çekmeye yetecektir.

Kolay Kombin Oluşturulmasına İmkan Veren Tasarımları

Bayanlar genelde ürünleri kombin yaparak denedikleri için aynı gruptaki ürünlerie kolay erişilebilir yapılması gerekmektedir.

“Bir tane body ve pantolon kombin etmek isteyen bayan kesinlik 4-5 tane farklı ürün rafını geçerek seçim yapmak istemez.”

Ürünler kolay erişebilir olması durumunda hem satış rakamları hem de müşteri memnuniyetinde artış olacaktır. Ürünlerin kolay kombin edilebildiği gibi soyunma kabinlerinin de çok uzak olacak şekilde konumlandırılmaması gerekmektedir. Bayanlar elinde ürünlerle soyunma kabinlerine yürümeyi sevmediklerini sürekli dile getirmektedir.

Soyunma Kabinlerinin Konumu

Mümkün olduğunca ürünlere yakın ama kasaya uzak olması etkili bir düşüncedir. Konu bayanlar olduğu için kabinlerin daha gizli ve rahatsız etmeyecek şekilde konumlandırılması gerekmektedir. Kabin içinde aynaların mutlaka boy aynası ve kabinlerin içine yoğun ışıklandırma yapılması etkili bir düşünce olacaktır. Bayanlar denedikleri ürünü her açıdan görmek istedikleri için aynanın konumlandırılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Mağazalarda kabin içleri genelde dar olduğunda ürün deneyimi yapmak zor ve sıkıcıdır. Özellikle bayan mağazalarında kabin içlerinin daha geniş ve fonksiyonel şekilde kullanıma uygun olmalıdır.

Basit bir konu gibi görülse de birçok mağazada atlanan konuların başında kabin içi ask sistemi olmaktadır. Bayanlar hem ellerindeki çantayı hem de çıkardıkları ürünleri asması için mümkün olduğunca askı sayısının fazla olmasına dikkat edilmelidir. (4-5 tane askılık yeterli olacaktır)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir