Giyim Mağazaları İçin Raf Sistemleri

Perakende sektöründe markaların müşterilerine ulaşmak için kullandığı en iyi araç mağazalar olmaktadır. Son yıllarda internet üzerinden alışverişin yaygınlaşmasına rağmen tüketiciler alışveriş yaparken fiziksel mağazaları daha çok tercih etmektedir. Mağazaların hala gündemde olmasından dolayı markalarda sürekli olarak yeni dekorasyonlar ile müşterilerine hizmet vermeye çalışmaktadır. Mağaza dekorasyonun kullanılan en önemli mobilyası olan raflar ürünlerin pazarlanmasında ciddi oranda etkili olmaktadır. Bu yazımızda özellikle giyim mağazalarında kullanılan raf sistemleri hakkında bilgiler paylaştık.

Giyim Mağaza Rafları Modüler Sistem Olmalıdır

Giyim mağazalarında sürekli olarak konsept teması değişmesinden dolayı kullanılacak raf sistemleri modüler ve kolay yer değiştirebilir olması gerekmektedir. Eğer markanın kurumsal kimliğine göre tasarım yapılmış ise sabit raflara ilave olarak mutlaka hareketli sergi rafları da kullanılmalıdır.

Raf sistemleri seçerken sabit ya da hareketli olmasını belirlemede en önemli konuların başında mağazaların boyutları da olmaktadır. Mağazanın yapısına göre sabit ya da hareketli olmasının yanında kullanılacak malzemelerin türüde önem kazanmaktadır. Özellikle küçük mekanlarda daha çok şeffaf malzemelerden üretilmiş raf sistemleri tercih edilmektedir.

Konsepte Uygun Tasarımlar

Son zamanlarda özellikle büyük markalar bütün mağazalarında tek tip tasarım ile mağazalarını düzenlenmektedir. Fakat bu tek tip konsept olayı dikkat ettiyseniz sadece kimliği vurgulamaktadır. Mağazanın yapısına göre raf sistemlerinde de değişmeler görülebilmektedir. Özel günler ve mevsimlere göre sürekli olarak mağazanın ve vitrinlerin dekorasyonunu değişen firmalar sabit raflar yerine daha çok modüler tipte kullanılacak rafları tercih etmesi daha fonksiyonel bir dekorasyon olmasını sağlayacaktır. Bazı dönemlerde sadece rafların yerini değiştirerek bile müşterilerinize farklı havalar katabilirsiniz.

Mağaza Raf Sistemlerinde Malzeme Seçimi

Yapılacak mağaza dekorasyonu fikri ile malzeme seçimi paralel bir şekilde ilerlemektedir. Fakat malzeme seçimi yaparken de bilmeniz gereken bazı detaylar bulunmaktadır.

                  “Örneğin: Ahşap raflar estetik olarak her alanda kullanılmasından dolayı çok sık tercih edilmektedir. Fakat yanlış seçilmiş kaplama malzemeleri ahşap ürünlerde çizilmelere imkan vermesinden dolayı zamanla bakım gerektirebilmektedir. Kaplama malzemesi olarak kompakt laminat yada lamine kaplama malzemeler tercih edilmelidir. Suntalam gibi ürünler zamanla çizilebilmektedir. Ahşap kaplama raflar her renkte kullanılabilmesinden dolayı tercih edilmektedir.”

Ahşap raflara nazaran metal ve plastik raflar bakım ve deformasyon olarak değerlendirildiğinde uzun süreler kullanılabilmesine rağmen her konsepte uygun raf sistemi bulunmadığından dolayı genelde hareketli olarak kullanılacak modeller için seçilmektedir.

Cam ya da şeffaf malzemelerden üretilmiş malzemeler ürünlerin öne çıkmasında etkili rol oynamaktadır. Fakat cam gibi ürünlerden yapılmış malzemelerin kırılma ve çatlama riskleri çok fazla olduğu için genelde lokal bölgelerde tasarım unsuru olarak tercih edilmektedir.

Hareketli Rafların Konumlandırılması

Mağazalarda müşterilerin fazla zaman geçirebilmesi için mümkün olduğunca gezinme alanlarının üstünde engel teşkil edecek rafların olmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle kış mevsimlerinde orta alan raf sistemleri kullanılarak ürünlerin sergilenmesi müşterilerde sıkıcı bir hava oluşturacağı için mağaza içinde daha az kalmalarına neden olacaktır.

Mağaza Raf Sistemleri İçin Firma Seçimi

Mağazalar yoğun trafikli alanlar olmasından dolayı kullanılacak raf sistemleri için kaliteli ve dayanıklı malzemelerin seçilmesi gerekmektedir. Her sektörde olduğu gibi düşük maliyetli ürün adı altında çok kısa kullanım ömrü olan raf sistemleri satılmaktadır. Kullanım şekli ve kullanım süresine göre değerlendirildiğinde maliyetleri daha fazla olduğu görülmektedir.

Firmamız bünyesinde bütün mağazaların ihtiyaçlarını karşılayacak raf sistemleri bulunmaktadır. Tecrübeli ekibimiz ve geniş üretim parkurumuz sayesinde kaliteli raf sistemlerini uygun fiyatlar ile mağaza sahiplerine ulaştırıyoruz. Proje bazlı çalışma yapabildiğimiz gibi hazır raf sistemleri modelleri de bulunmaktadır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir