İç Giyim Mağaza Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Mağaza dekorasyonu konusunda en çok detay bulunan sektörlerden bir tanesi iç çamaşırı üzerine hizmet veren mağazalar olmaktadır. İç giyim mağazaları erkek ya da bayanda olsa bazı ince detayların dekorasyon zamanında yapılmadığında artıdan çok eksi getirecek unsurlar oluşmaktadır.

Son yıllarda internet üzerinden alışverişin artması ve özellikle iç giyim alanında kişilerin internet üzerine yönelmesinden dolayı fiziksel mağazalar sürekli olarak kendilerini yenileme adımları atmaktadır. Mağazaların yenileme olarak yaptıkların aktivitelerin başında mağaza dekorasyonu konusu gelmektedir. Bu yazımızda iç giyim üzerine hizmet veren markaların dekorasyon konusunda nelere dikkat etmesi konusunda faydaları bilgiler paylaştık.

Kitleye Hitap Edecek Tasarımlar

İç giyim ürünleri mağazalarında ilk tasarım adımı vitrinlerden başlamaktadır. Fantastik ürünler olmasından dolayı başarılı tasarlanmış vitrinler müşterilerin dikkatini çekecek ve mağazanın içine girmesine etki edecektir. Normal ürünlerin satıldığı mağazalarda müşteriler uzun süre kalıp bir şey almadan çıkma durumlar çok sık rastlanmaktadır. Fakat konu iç giyim olduğu zaman mağazanın içine giren müşteri diğer sektörlere göre çok daha fazla oranda alışveriş yaptığı tespit edilmiştir. Çünkü ürün almayacak kişinin iç giyim mağazasında dolaşmak istemediği bilinmektedir. Bu etkiden dolayı müşterileri mağazanın içine çektiğinizde artık satış potansiyeli olan bir tüketici olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Müşterileri mağazaya çekmenin en etkili yolları arasında da yazımızın başında dediğiniz gibi özellikle iç giyim ürünlerinde vitrin tasarımı konusundan başlamaktadır.

Cansız Vitrin Mankeni Önemi

Mağazacılığın her alanında kullanılan cansız vitrin mankeni (Sitemiz üzerinden her alana hitap edecek çeşitlerde ürettiğimiz vitrinler mankenlerinden sipariş verebilirsiniz) özellikle iç giyim mağazaları için vaz geçilmez donatılar arasında olmaktadır. Özellikle farklı renklerde ve türde kullanılan vitrin mankenlerin ürünlerin sergilenmesinde başarılı sonuçlar ortaya çıkartmaktadır.

İç Tasarımda Önemli Unsurlar

Bu alanda hizmet veren markaların tasarımlarına bakıldığı zaman ağırlıklı olarak pastel kahve veya süt beyazı renk tonlarının daha çok tercih edildiği görülmektedir. BU tür renk grupların iç giyim ürünlerinin sergilenmesinde çok daha başarılı olmasından dolayı seçilmektedir. Özellikle pembe, kırmızı, krem, yavruağzı renkli çamaşırlar pastel kahve renk tonu mağazalarda kendilerini çok daha iyi pazarlayabilmektedir.

İç giyim mağaza dekorasyonu örneklerine bakıldığında başarılı markaların genelde ışıklandırma konusunda daha sakin şekilde loş çizgide oluşturduğu görülmektedir. Loş ışıklar mekanlarda daha sakin bir hava oluşturmasından dolayı tercih edilmektedir. Loş ışıklar yansıma olarak ürünlerin sunuş şeklinde daha etkili olmasından dolayı özellikle kurumsal markalar tarafından tercih edilmektedir.

Fantastik ürün sınıfına giren grupları kesinlikle sergileneceği raflar ve konumunda aynı tarzda fantastik çizgiler taşıyacak şekilde tasarlanarak ürünlerin etkisini ön plana çıkartması hedeflenmelidir. Ürünlerin sergileneceği raflar ve orta sehpalar genelde kahve tonlarında olması özellikle beyaz ürünlerin sergilenmesinde dikkat çekici bir etki oluşturmaktadır.

Soyunma Kabinlerinin Konumu

Konu iç giyim olduğu zaman kabinlerin konumlandırılması daha önem arz etmektedir. Mağaza dekorasyonu yapılırken soyunma kabinlerinin konumları kesinlikle mahremiyet unsuru düşünülerek yapılandırılması gerekmektedir. Normal mağazalardaki soyun kabinlerinin kapıları genelde yerden 35-45 cm yüksekte başlayacak şekilde yapılmaktadır. İç giyim ürünleri mağazalarında soyun kabinlerinin kapıları mümkün olduğu kadar yerden az aralık ile başlaması gerekmektedir. Müşterilerin kendilerini daha güvende hissetmesini sağlamaktadır. Aynı şekilde üst lentodan boşluğu da mümkün olduğu kadar az aralıkta olmalıdır. Soyunma kabini olarak değil soyunma odası gibi düşünülmesi aslında konunun anlaşılması için yeterli olacaktır. Soyunma kabinleri kesinlikle ortak alan ve diğer müşterilerin görüş açısında olmayacak şekilde paravanlarla gizlenmesi ve kasanın olduğu alanlardan uzak konumlandırılması gerekmektedir.

Genel olarak baktığımızda ise iç giyim üzerine hizmet veren mağazaların dekorasyonunda yapılacak kaliteli ve özgün çizgiler ürünlerinde kalitesini arttıracağı gibi müşterilerin daha güvenli alışveriş yapma duygusuna geçmesine imkan verecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir