Mağaza Vitrini Düzenlerken Nelere Dikkat Etmeli?

Görsellik birçok açıdan önemli bir faktördür. Yemeği yaptığınızda bile sunuş şekliniz alınan hazzı ve tadı etkiler. Bu neden ile sunum işini profesyonel bir şekilde yapmak, ürünlerin de en iyi şekilde tanınmasına, görülmesine aynı şekilde satın alınmasına etki edecektir. Özellikle mağazacılık kavramında kıyafet sunumları bu bakımdan farklı bir alanda ele alınır. En iyi sunum için ise uzun yıllardan beri ana hatları ile değişmeden var olan vitrin manken modelleri yer alıyor. Mağazaların müşteri ile buluşma ve genellikle ilk kontak noktaları olan vitrinler bu neden ile ayrı bir önem taşıyorlar. Tüm alanlarda olduğu gibi bu konuda da ele alınan bazı bilimsel gerçekler var. Bu şekilde uygulamalar ile sizler de mağaza vitrinlerinizden çok daha etkin bir randıman alabilirsiniz.

Vitrinlerin Olmazsa Olmazı Nelerdir?

Elinizde ürün, mağaza ve bazı materyaller var. Bunları müşteri ile buluşturmanız, bizim mağazamızda bunları da bulabilirsiniz diyebilmeniz için öncelikle iyi bir mağaza vitrini oluşturmanız gerekecektir. Gelip geçenlerin dikkatini çekecek, ürünlerinizi en uygun şekilde sunacak, müşteriyi içeri girmeye davet edecek vitrinler için bazı temek özellikler vardır.

Vitrin karmaşık olmamalıdır. Asla farklı ürünleri, karmaşık şekilde kullanmamalısınız. Mümkün oldukça vitrin alanına uygun olabilecek 3 ya da 5 konsept sergilemeniz önerilir.

Kullanılan teşhir ürünleri yani vitrin manken modelleri uygun şekilde seçilmeli ve konumlandırılmalıdır.

Renk, model ve tarz uygun şekilde ayarlanmalıdır.

Mağaza konsepti ve ürünleri vitrinden anlaşılabilmelidir.

Işık sistemi doğru şekilde kullanılmalı, renk karmaşasından uzak durulmalıdır.

Uygun fiyatlı kampanya ürünleri vitrinde yer alıyorsa fiyat etiketi uygulamasına gidilmeli, normal şartlarda ürün üzerinde etiket bulunmamalıdır.

Özel dönemlerde özel vitrin düzeni için temalar üzerinden çalışmalar yapılabilir. Yılbaşı, bayram ya da mağaza açılışı gibi özel zamanlar tema uygulamalar için uygundur.

Mağazanın ürün konsepti ile seçilecek olan tema uyum sağlamalıdır. Bir spor mağaza için uygun olan orman konsepti, abiye için uygun olmayabilir.

Ürünler anlaşılır şekilde, uyumlu renkler ve çeşitlilik gösterebilir. Ancak ürün ve renk karmaşasından kaçınılmalıdır.

Aslında bu tarz dizaynlar için biz uzman desteği her zaman en hızlı ve kesin çözümü sizlere verir. Profesyonel kişiler nerede ne kullanması gerektiğini gerçekten bilirler ve başarılı bir şekilde uygularlar. Kullanım şekilleri bakımından bir vitrinde en dikkat edilmesi gereken vitrin manken modelleri duruşları, tarzları ve mesafeleri ile gerçek anlamda etkilidir. Doğru ürün seçimi ise bu aşamada gerçekten önemli bir faktördür. Belirgin bir şekilde bu mankenlerin seçilmesine özen gösterilmelidir.

Vitrin Mankeni Seçerken Nerelere Dikkat Edilmelidir?

Model olarak farklılık gösteren vitrin mankenleri, farklı mağaza konseptleri için de oldukça önemlidir. Alan olarak dar olan vitrinler için büst tarzı vitrinler seçilebilir. Geniş alanlarda ise kesinlikle oturan vitrin manken modelleri en verimli sonuçları almanızı sağlayacaktır. Etkileyici ve dikkat çekici vitrinler için sizler de daha gerçekçi ve polyester vitrin mankenlerinden yararlanabilirsiniz. Belirli ölçülerde olsa da her mankenin kendine has bazı özellikleri bulunur. Bu neden ile renk, duruş ve hammadde kalitesi gibi farklılıklar incelenmeli, bu şekilde karar verilmelidir.

Çok farklı şekillerde ve modern yapıda vitrin mankeni görebilmeniz mümkün. Bunlar başlı, başsız, özel konsept baş uygulamalı, saçlı, saçsız, metalik renkler, farklı yüz ifadelerine sahip olanlar gibi özel uygulamalar da karşınıza çıkacaktır. Bu ürünler içinde sizlerin beğendiğiniz değil, mağazanızda ki ürünler için en uygun olanlarına karar verebilmeniz önemlidir. Spor bir mağaza için harika sonuçları alabileceğiniz vitrin mankeni modeli ile daha klasik tarz ürünler satan bir mağaza için aynı mankenlerden randıman alamayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir