Mağazacılığın Temel Öğesi Vitrin Mankenleri

Teknolojinin gelişmesi ile tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları da her geçen değişmeye devam etmektedir. Özellikle internet üzerinden alışverişin sürekli olarak gelişmesi ve avantajlı fiyatlar ile satış yapılasından dolayı normal mağazalar rekabet edebilmek için sürekli olarak kendilerini yenileme çalışmalarında bulunmaktadır.

Mağaza denildiği zaman akla ilk olarak vitrin tasarımı gelmektedir. Vitrin tasarımlarında geçmiş yıllardan beri değişmeyen öğeler cansız vitrin mankeni olmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile vitrin mankenleri üretim şekilleri de değişmekte ve artık farklı türlerde ürünler bulunmaktadır.

Ürünlerin sergilenmesi ve mağaza içinde müşterilere en başarılı sunumların yapılmasında en etkili donatılar arasında bulunan vitrin mankenleri özellikle son yıllarda moda olan farklı renklerdeki üretimleri ile mağaza dekorasyonu için değişik etkiler oluşturmaktadır.

Her Sektöre Hitap Edecek Vitrin Mankenleri

Mağazaların ürün grubu ve hitap edilecek müşteri grubuna göre mankenlerinde türleri değişmektedir. Özellikle bayanlara yönelik satış yapılacak mağazalarda mankenlerin üzerinde kesinlikle kombin şeklinde ürünler sergileneceğinden dolayı tam olarak tabir edilen vitrin mankeni seçilmesi gerekmektedir.

Vitrin tasarımı yapılırken klasik tek boy ayakta vitrin mankeni kullanmak yerine son zamanda çok ilgi göre oturan mankenler ya da yarım boy olarak tabir edilen vitrin mankenlerinden bir tema oluşturarak hazırlan vitrinler müşterilerin daha çok ilgisini seçmektedir. Müşterilerin ürün seçiminde manken üzerinde gördükleri ürünler kaliteli ve yapısı hakkında daha çok bilgi vereceğinden dolayı müşteri memnuniyeti de ortaya çıkmış olacaktır.

Rengarenk Vitrin Mankenleri

Yazımızın başında Vitrin mankeni geçmiş yıllardan beri kullanılıyor demiştik. Eskiden mağazalarda kullanılan vitrin mankenleri alçı gibi malzemelerde üretilir ve hem dayanıksız hem de çeşitlilik çok az olurdu. Gelişen teknolojiler ile artık plastik ve polyester olarak üretilmektedir. Bu sayede hem daha hafif hem de çeşitlilik olarak daha farklı ürünler bulunmaktadır.

Son dönemlerde farklı renklerde kullanılan vitrin mankenleri müşterileri etkilemek için etkili bir fikir olarak görülmektedir. Klasik beyaz ya da ten rengi mankenler yerine yeşil, mavi, turuncu gibi çekici renklerden üretilmiş mankenleri gören müşteriler daha çok ilgi göstermektedir. Müşterilerin vitrin önlerinde çok durması ve ilgi göstermesi demek müşterinin alışveriş potansiyelinin de artacağını göstermektedir.

Vitrin Mankenlerinin Konumlandırılması

Vitrin tasarımı önemli olduğu kadar komple mağaza içi dekorasyon konusu de önemli olmaktadır. Özellikle mağaza içinde uygun ve etkili yerlere konumlandırılacak vitrin mankenleri müşterilerin ürünler arasında gezerken hem fikir sahibi olmasına hem de yeni ürünler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağladığından dolayı mağaza içinde mümkün olduğu kadar sıkmadan ve ortamda karışıklık oluşturmayacak şekilde mankenlerin konumlandırılması gerekmektedir.

Vitrin Mankeni Alırken Firma Seçimi

Her sektörde olduğu gibi bu alanda da işini hakkıyla yapmayan ve kalitesiz ürünler satan firmalar bulunmaktadır. Önemsiz gibi görünen bir konu olsa da aslında mağazaların en çok kullanılan eşyaları arasında olmasından dolayı kesinlikle ürünlerin kaliteli ve yer değiştirilebilir şekilde üretilmiş olması gerekmektedir. Denetimlerin en az yapıldığı sektörlerden olmasından dolayı petrol türevi malzemeler üretilmiş vitrin mankenleri kaliteli kaplama malzemeleri kullanılmadığında zamanla hem mağaza içinde sağlıksız bir hava oluşumuna etki edeceği gibi fark edilmediği zaman elbiselerin boyalarında da bozulmalara neden olmaktadır. (Özellikle aydınlatma armatürlerinin direk vurduğu vitrin mankeni zamanla ısınarak üzerindeki kalitesiz kaplama malzemesinin çözülmesi ile yapısı bozulacağından üzerindeki elbisenin de bozulması neden olacaktır)

Firmamız bünyesinde üretilen bütün vitrinler mankenleri tamamen denetimli ve tecrübeli ekiplerimiz tarafından hem insan sağlığına hem de mağaza işletmesine zarar vermeyecek şekilde kaliteli yapıda üretilmektedir. Web Sitemiz üzerindeki iletişim numaralarını kullanarak istediğiniz modelde ürünü sipariş verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir