Mağazalarda Kullanılan Dikme Raf Sistemleri

Son zamanlarda teknolojinin de gelişmesinin vermiş olduğu imkanlar sayesinde mağazacılık sektöründe kullanılan raf sistemleri farklı model ve maddelerden üretilebilmektedir. Mağazacılığın en temel unsurları arasında bulunan raflar doğru seçip yapıldığı zaman ürünlerin pazarlanmasında etkili faktör olabilmektedir. Bu yazımızda mağazacılık alanında en sık kullanılan dikme raf sistemleri hakkında bilgiler paylaştık.

Mağazalarda kullanılan dikme raf sistemlerinin aparatları ve kullanım amaçları

  • Ahşap raflar
  • Askı boruları
  • Askı uzatması
  • Baston
  • Standart dikme
  • Standart dikme için raf kolu

Mağazacılık alanında dikme raf sistemlerine ilave özel olarak üretilecek yapıda da ürünler bulunmaktadır. Standart olarak mağazalar tarafından en sık kullanılan model olmasından dolayı bu ürünü açıkladık.

Mağazalarda Kullanılan Standart Dik Raf Sistemleri

Dik raflar ürünlerin sıralı olarak sergilenmesine sağlayan raf sistemleridir. Kendi içinde ayarlanabilir kol ve iskelet yapısı ile her alanda fonksiyonel kullanım imkanı sunmaktadır. Dik raf sistemlerini kullanacak mağazaların aparatlarını da almaları gerekmektedir.

Ahşap rafları: Rafları 3-4 cm kalınlığında olan ve standart ölçülerin yanında özel ölçüler olarak üretilen ürünlerin üst üste sıralı olacak şekilde sergilendiği raf bölümlerdir. İstenilen renkte üretilebilmesinin yanında standart olarak 18mm suntalam olarak akça, armut ve kayın ürünleri tercih edilmektedir.

Askı borusu: Ahşap rafları birbirileri ile eşit olacak şekilde ayarlayan aparatlardır. Ürünler standart olarak 90-120cm arasında ölçülerde metal, krom ve istenilen renkte üretilebilmektedir.

Askı uzatma: Ahşap raflarda aynı zamanda kol şeklinde kullanarak ilave boru asılmasını sağlayan parçadır.

Baston: Raf sistemlerinde mağazalarda çok sık gördüğümüz askılı ürünleri sıralı bir şekilde teşhir etmenize yarayan üründür. İstenilen malzemeden üretildiği gibi standart olarak 45-50cm uzunluğunda üretilmektedir.

Standart dikme: Genelde ahşap malzemeden üretilen dikmeler istenilen ölçüde üretilebildiği gibi standart olarak 210cm uzunluğunda üretilmektedir. Askı borularını asmam için mağaza içinde uygun duvarlara montaj edilmektedir.

Standart dikme raf kolu: Rafları tutmaya yarayan aparat olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda kol bölümlerinin altına takılarak askı uzatması olarak da kullanılmaktadır.

Dik Rafların Konumlandırılmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mağaza dekorasyon konusunda en çok tercih edilen ürünler olmasından dolayı müşterilerin sürekli olarak alıştığı sergi ürünleridir. Fakat aynı türde olmalarından dolayı mağaza içinde gezinen müşteriler için sıradanlık oluşturmaması için duvar bölümlerinde konumlandırılması gerekmektedir. Dik raflar mağazaların içinde orta alan olarak tabir edilen sirkülasyon bölümlerinde kullanılmaması gerekmektedir. Üzerinde ürünler asıldığı zaman müşterilerin görüş alanlarını kısıtlayarak diğer sergi bölümlerinin görülmesini kısıtlamaktadır.

Dik raf sistemleri aksesuar gibi ürünlerin sergilenmesinde ödeme kasası yanlarında konumlandırıldığında müşteriler için satış etkisi yapmaktadır. Ahşap malzemeden üretilmesinden dolayı dekorasyon yapılırken konsepte uygun olarak konumlandırılması gerekmektedir.

Dik raf sistemler genel olarak giyim mağazalarında tercih edilmektedir. Çok ürün sergileme imkanı sunmasından dolayı fonksiyonel donatılar arasında bulunmaktadır.

Dik Raf Sistemleri İçin Neden Bizi Seçmelisiniz.

Konu mağazacılık dekorasyonu ve raf sistemleri olduğu zaman bu alanda bilgisi ve tecrübesi olmayan firmalarda kendilerini iş yapmak için pazarlamaya çalışmaktadır. Fakat ürünlerin hem konumlandırılması hem de üretim yapılarının mağaza ürün gruplarına göre düzenlenmesi için bu alanda tecrübeli firmalar ile çalışmanız tavsiye edilmektedir.

Firmamız bünyesinde üretilen bütün ürünler kaliteli ve modüler yapısı sayesinde uzun süre deforme olmadan kullanma imkanı sunmaktadır. Mağaza dekorasyonu için proje bazlı ürünlerimizi istenilen renk ve boyutlarda üretebilme imkanımız olduğundan bu alandaki bütün ihtiyaçlarınıza tek bir elden cevap bulmanıza yardımcı oluyoruz. Web sitemizdeki iletişim bilgilerinden bizlere ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir