Mağazalarda Kullanılan Raf Sistemlerinin Tüketiciler Üzerinde Etkisi

Türkiye başta olmak üzere tüm dünyada internet gelişmesi tüketicileri e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmaya doğru ittiği görülmektedir. Fakat bu unsurun gelişmesine rağmen tüketicilerin büyük çoğunluğunun satın alma işlemlerini fiziksel mağazalar aracılığı ile yaptığı görülmektedir. Markalar tüketicileri mağazalarında etkilemek ve ürünlerini ön plana çıkararak başarılı sunumlar yapmak farklı yapılarda raf sistemleri kullanmaktadır. Bu yazımızda mağaza raf sistemleri planlamasının tüketiciler üzerindeki etkisi konusunda faydalı olacağımız bir yazı hazırladık.

Tüketicilerin Satın Alma Duygusu

Tüketiciler bir ürünü almasında anlık satın alma ve planlı satın alma olarak iki farklı şekilde değerlendirme yapmaktadır. Tüketiciler alacakları ürünü belirledikten sonra markalar arasında değerlendirme yapar ve ne şekilde satın alacaklarına karar verirler. Bu noktada fiziksel mağazaların önemi ön plana çıkmaktadır. Tüketiciler satın alma süreçleri arasında;

  • Planı olmayan anlık satın almalar
  • Alınması önceden planlanmış fakat unutulmuş satın almalar
  • Dolaşırken mağaza içinde satış personeli ya da başarılı bir şekilde konumlandırılmış raf sistemleri ile yönlendirilen satın almalar
  • Planlı olarak yapılan bir alışverişin plansız ürünler ile devam etmesi

Bu dört unsur arasında raf sistemleri konumlandırılması ve yapıları önemli bir rol oynamaktadır. Markalar tarafından en çok kullanılan yöntemler arasında; çekici olacak ve tüketicileri ilk bakışta etkileyecek bir ürünün hem dışarıdan hem de mağaza içinde çok rahat görülmesini sağlamasının yanında tüketicilerin ürün hakkında da her türlü bilgiye sahip olmalarını sağlamak raf sistemlerinin önemli faaliyetleri arasında gelmktedir.

                  “Örneğin; tüketici bir mağaza kot gömlek almak için gittiğinde başarılı bir şekilde konumlandırılmış ürünlerin etrafında etkilenerek ipek gömlek alabilmekte ve yine aynı şekilde bu ürüne uygun olacak kemer gibi aksesuarlarında raf sistemleri sayesinde öne çıkarılması ile tüketicinin ilave bir ürün almasına da etki edebilmektedir.”

Geçmiş dönemlerde yapılan araştırmalarda (Stern – 1962) tüketicilerin satın alma duygularının plansız olarak görülse de aslında bilinç altında yapılmış bir plan yattığı görülmektedir. Bu çerçevede Stern gibi araştırmacılar markalara bulunduğu en büyük tavsiyeler tüketicileri etkileyecek vitrinler ve raf sistemleri konusu olmaktadır.

Kurumsal Kimlik İle Çakışmamak

Ülkemizde her sektörde olduğu gibi mağaza dekorasyonu konusunda da markalar bu alanda deneyimli olamayan firmalar ile çalışmalarından dolayı genelde mağazanın kurumsal kimliği ile uyumlu olmayan mağaza dekorasyonları yaptırmaktadır. Durum böyle oluncada marka ile uyumlu olmayan ve ürünleri pazarlama konusunda başarılı olmayan raf sistemleri seçilmektedir. Mağaza dekorasyonunda sırf farkındalık oluşturmak için fonksiyonel olmayan bir mağaza raf sistemi seçimi yapılacak en büyük hataların başında gelmektedir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi raf sistemleri müşterilerin satın alma duygusu üzerinde ciddi bir etki oluşturmasından dolayı kesinlik doğru ve fonksiyonel yapıda raf sistemlerinin seçilmesi gerekmektedir.

Özellikle köklü markaların mağaza dekorasyonlar incelendiğinde çok çeşitli araştırmalar sonucu bir yapı ortaya çıktığı görülmektedir. Hitap ettikleri müşteri kitlesi başta olmak üzere sattıkları ürünlerin çeşitliliğine uygun olacak şekilde mağaza raf sistemi ve dekorasyonları yaptırıldığı görülmektedir.

Raf Sistemleri Seçiminde Neden Biz?

Ülkemizde sürekli gelişen perakende sektörünü yakından takip ettiğimiz ve geçmiş yıllarında getirmiş olduğu tecrübeler ile uzman tasarım ekiplerimiz sayesinde markaların ihtiyacı olduğu bütün ürünler tarafımızdan temin edilmektedir. Bünyemizde bulunan tasarım ekibimiz sayesinde markanızın kurumsal kimliği ile uyumlu olacak şekilde mağaza dekorasyonu yapılması ve bu bağlamda ürünlerin müşterilere sunulması konusunda doğru raf sistemleri planlaması tarafımızdan yapılmaktadır. Web sitemizde bulunan iletişim bilgilerini kullanarak mağaza raf sistemleri ve mağaza dekorasyonu konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir